Elektrické taxi, které jezdí bez řidiče

Auta bez řidičů v posledních letech již nejsou sci-fi a autonomní taxi se pomalu stávají realitou. V autonomních vozidlech poháněných elektřinou řada začínajících automobilek vidí možnost, jak vyřešit problémy se stále houstnoucí dopravou, a s ní spojenou zhoršující se kvalitou ovzduší ve velkých městech.

Výjimkou není ani francouzská společnost NAVYA, která vyvíjí vozidla pro veřejnou přepravu osob. Posledním počinem společnosti je autonomní taxi AUTONOM CAB, které společnost na začátku letošního roku předvedla poprvé v Severní Americe, ve městě v Las Vegas.

Taxi bylo od začátku navrhováno jako autonomní, a nedisponuje tak ovládacími pedály ani volantem. Díky úspoře prostoru vzhledem k chybějícímu místu řidiče tak vozidlo nabízí dostatek prostoru pro 6 cestujících. Cestující si taxi mohou přivolat přes aplikaci ve svém chytrém telefonu. Pokud by se však při jízdě cítili nepohodlně, mohou taxi zastavit nouzovým tlačítkem, které se nachází přímo ve vozidle.

Vozidlo pohání jeden elektromotor, jehož nominální výkon dosahuje pouhých 15 kW, lze jej však krátkodobě přetížit až na 25 kW. Taxi by i tak mělo být podle společnosti schopno dosáhnout rychlosti až 90 km/h, od začátku však bylo koncipováno pro městský provoz při běžné maximální rychlosti 50 km/h. Napájení vozidla zajišťuje baterie s kapacitou 22 či 33 kWh, která by měla vystačit pro 10 hodin provozu.

rHqHA86_h_w

Zdroj: oenergetice.cz

autor:
Eduard Majling

Přidáno
19.01.2018

#
Má smysl zavádět ekologickou dopravu ve městech?
Ano      56068 / 79.42%
Ne      14525 / 20.58%
Celkem hlasů: 70593