Nabíječky v oblacích - Amazon chce nabíjet elektromobily pomocí dronů

Když se v padesátých letech začalo rozšiřovat tankování letadel za letu, málokdo by si pomyslel, že se něčeho podobného možná brzy dočkáme i na našich silnicích. Nejnovější futuristická vize společnosti Amazon totiž počítá s tím, že auta budou za jízdy napájena drony. Tím by Američané rádi zamezili vybití baterie v elektromobilech během mimořádných dopravních situací.

Pozvolný rozvoj infrastruktury nabíjecích stanic pro elektromobily je pro řadu řidičů největší překážkou, která jim brání v koupi elektromobilu. Představa náhlého vyplýtvání energie v místě, kde nabíjení nepřichází v úvahu, je proto pro potenciální a stávající řidiče elektrických aut častou noční můrou. Patent Amazonu z října letošního roku ale poukázal na svéráznou alternativu, která by mohla potlačit závislost na síti nabíječek a dopřát řidičům bezstarostnou jízdu se strážným andělem nad hlavou.

Jak to tedy funguje? Pokud se ve svém elektrickém voze zdržíte v zácpě nebo vás postihne jiná komplikace, může vám skomírající ukazatel dojezdu působit notnou dávku stresu. Jestliže se v tu chvíli nenacházíte v blízkosti nabíjecí stanice, systém za vámi vyšle „záchranný“ dron, který dojezd vašeho auta navýší na požadovanou vzdálenost k nejbližší možnosti dobití. Poté, co dron zaměří vaše auto, přistane na střeše, kde se pomocí zabudovaného zámku připojí do sítě, a začne intenzivně nabíjet. To vše by mělo probíhat automaticky za plného provozu, a dokonce i za jízdy bez sebemenší iniciativy ze strany řidiče.

Amazon tímto záměrem ještě více otevírá náruč technologii malých a středních dronů, které už před nějakou dobou začal testovat jako expresní létající kurýry.

Návrh v přechodném období motorismu počítá i s doručováním dalších komodit vedle elektrické energie. Je tedy možné, že by se to nad dálnicemi mohlo hemžit i poletujícími rezervami nafty či benzínu.

Celý článek najdete na: https://www.ecofuture.cz/clanek/indicka-zeleznice-vymeni-naftove-agregaty-za-solarni-panely

autor:
Michal Švarc

Přidáno
04.01.2018

#
Má smysl zavádět ekologickou dopravu ve městech?
Ano      54129 / 78.91%
Ne      14466 / 21.09%
Celkem hlasů: 68595