Elektřina míří do oblak

„Když jsem začínal se Solar Impulse, byla všem představa elektrického pohonu pro smích. Dnes je středobodem vývoje většiny společností v leteckém průmyslu.“

Zatímco šetrný elektrický pohon nabírá ve světovém měřítku stále větší význam především díky vyvíjeným vozům značek Tesla nebo LucidAir, jiné způsoby dopravy se v souvislosti s upuštěním od fosilních paliv přílišnou mediální pozorností nepyšní. Vedle železniční dopravy se očekávání upínají k oblakům, která by mohla v blízké budoucnosti brázdit letadla na elektřinu.

Sny o létání na elektromotor a baterii se začaly projevovat už v polovině minulého století, ale úroveň tehdejších technologií nedovolovala odvážnou myšlenku zrealizovat. Letuschopné prototypy se začaly objevovat teprve v posledních několika letech. Speciální disciplínou jsou potom letadla poháněná energií slunce, která ve formě dvou generací letadla Solar Impulse dokázala opakovaně potvrdit svůj potenciál obletem celé planety.

Na základě těchto úspěchů založili zkušení konstruktéři elektrických letadel André Borschberg a Bertrand Piccard společnost H55, která se chce pokusit nasměrovat elektrická letadla k mainstreamu letecké dopravy. Díky know-how získanému z projektu Solar Impulse mohou švýcarští konstruktéři napomoci revoluci v letecké dopravě, která by přinesla výrazné zlevnění, zefektivnění a snížení dopadu na životní prostředí ve srovnání s konvenčními tryskovými a vrtulovými motory.

Celý článek najdete na https://www.ecofuture.cz/clanek/elektrina-miri-do-oblak

autor:
Michal Švarc

Přidáno
12.09.2017

#
Má smysl zavádět ekologickou dopravu ve městech?
Ano      56032 / 79.42%
Ne      14520 / 20.58%
Celkem hlasů: 70552