České firmy nevyužívají dotace na elektromobily, chystají se změny

Dotační výzva na nákup elektromobilů, nabíjecích stanic a baterií s fotovoltaikou, která je určená pro podnikatelské subjekty, se chýlí do svého závěru.

Konec příjmu žádostí bude na konci května tohoto roku. Co se týče elektromobilů, tak doposud (ke dni 14.5.2017) bylo podaných pouze 22 dotačních žádostí, které dohromady požadují dotaci 10,2 mil. Kč.

Vzhledem k tomu, že na elektromobilitu je vyčleněná alokace 150 mil. Kč, představuje požadovaná částka zatím jen malý zlomek celkové alokace. Podmínky pro žadatele jsou přitom nastavené poměrně zajímavě – v porovnání s 1. výzvou.

Na elektromobil je možné nyní získat dotaci ve výši až jedné třetiny pořizovací ceny elektromobilu a až 75 % z pořizovací ceny rychlo/nabíjecí stanice.

Oprávněnými žadateli jsou jak malí živnostníci s jedním automobilem, tak i velké firmy s velkou flotilou služebních automobilů, či taxislužby nebo půjčovny automobilů, které si s pomocí této dotace mohou obnovit či doplnit svůj vozový park a pořídit rychlo/nabíjecí stanice.

V programu Akumulace energie, ve kterém je na tuto výzvu k dispozici celkem 200 mil. Kč, je zatím podaných jen 7 žádostí s požadovanou dotací 7,8 mil. Kč. Dotace na bateriové systémy v kombinaci s fotovoltaickou elektrárnou je přitom nastavena velice štědře.

Reálně může žadatel, pokud je malým podnikem, dosáhnout na investiční podporu přesahující 60 % z pořizovacích nákladů. V této výzvě je možné podpořit jak malé instalace s bateriemi o kapacitě jednotek kWh, tak velké instalace o stovkách kWh, doplněné o fotovoltaickou elektrárnu.

Následující výzva na elektromobily, která je již v přípravném procesu, se bude od té současné lišit. Projekty budou hodnocené podle jiných parametrů než doposud. Bonifikované budou projekty realizované v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší, bonifikace bude za vyřazení starého automobilu výměnou za elektromobil, za pořízení dobíjecí stanice, budou preferována vozidla s větší baterií.

Finální podoba výzvy je zatím v procesu tvorby, vypsaná by měla být v červenci 2017 s příjmem žádostí o měsíc později. Míra dotace bude stejná jak v současné výzvě, alokace má však být nižší, zatím se počítá s 60 mil. Kč.

Oproti aktuální výzvě, kde má žadatel na realizaci projektu 2 roky, by se měla doba prodloužit na standardní 3 roky, takže se již dočkají i žadatelé, kteří netrpělivě čekají na zahájení prodeje Tesla Model 3 v České republice.

Aktuální výzva bude uzavřena na konci května, dá se předpokládat, že většina žádostí bude podána až v posledním týdnu před jejím uzavřením.

Pokud má žadatel připravené potřebné podklady, dokáže zkušená poradenská firma zaměřující se na dotace žádost vytvořit během několika málo dnů. V této výzvě se dá reálně očekávat, že kdo podá formálně správnou žádost, tak dotaci získá.

www.hybrid.cz

autor:
Ing. Petr Novotný

Přidáno
15.05.2017

#
Má smysl zavádět ekologickou dopravu ve městech?
Ano      52375 / 78.46%
Ne      14379 / 21.54%
Celkem hlasů: 66754