Zprávy

Čínské město Šen-čen zakázalo elektrokola

Zpráva |  přidáno 28.06.2011

Server Technet.cz uveřejnil v minulých dnech zprávu o zákazu elktrických kol a skútrú v čínském městě Šen-čen. Důvodem je množství dopravních nehod způsobených jejich řidiči. Nezanedbatelným problémem je i přetíženost elektrické sítě, poháněné uhelnými elektrárnami, a olověné baterie v kolekch, jejichž masová výroba v Číně má vážné zdravotní i ekologické dopady. Je tedy otázkou, zda se tento ekologický, pohodlný a levný dopravní prostředek vůbec může stát řešením každodenních dopravních problémů v lidnatých čínských městech.

CNG a LPG využívá méně než procento motoristů

Zpráva |  přidáno 27.06.2011

Vozidla s alternativním pohonem na CNG nebo LPG v Česku zatím velký počet motoristů nevyužívá. Dle letošního průzkumu Ředitelství silnic a dálnic jezdí aktuálně na CNG nebo LPG v Česku pouze necelé procento osobních vozidel. Stále nejpoužívanějším palivem mezi osobními automobily je s 57 procenty benzín, 43 procent osobních aut jezdí na naftu. Proti průzkumům Ředitelství silnic a dálnic z minulých let na českých silnicích výrazně ubylo vozidel, která nesplňují evropské emisní normy. Před deseti lety jich jezdilo na tuzemských rychlostních komunikacích 22 až 25 procent osobních vozů.

Společnost Vemex buduje síť stanic na CNG

Zpráva |  přidáno 27.06.2011

Tuzemský alternativní dodavatel zemního plynu, společnost Vemex, hodlá v Česku rozšířit síť čerpacích stanic na stlačený zemní plyn (CNG). Firma plánuje, že v následujících dvou letech vybuduje zhruba deset nových čerpacích stanic na CNG. Vemex, který se orientuje především na dodávky zemního plynu velkým odběratelům ještě nedávno plánoval, že se s podobnou nabídkou zaměří i na drobné odběratele z řad domácností. Firma se ale místo toho rozhodla orientovat na prosazení CNG na českém trhu. Jedním z důvodů je i to, že na tuzemském trhu se zemním plymen v kategorii domácností je konkurence.

Testovací turné elektrobusu SOR EBN 10,5

Zpráva |  přidáno 24.06.2011

Společnost E.ON a výrobce autobusů, firma SOR Libchavy začaly testovací turné elektrobusu SOR EBN 10,5. Vozidlo má dojezd 140 kilometrů při maximálním vybití baterií do třiceti procent. S pomocí tří rychlonabíjecích cyklů lze ale dosáhnout takřka dvojnásobného dojezdu, tedy až 280 kilometrů. Zkušební turné začalo 1. června v Českých Budějovicích a bude pokračovat do 25. června postupně ve Strakonicích, Táboře, Kroměříži, Brně a Zlíně. S elektrobusy počítá E. ON v rámci chytrých elektrických distribučních sítí, tzv. smart grids.

Tankování baterie do elektromobilů místo dobíjení

Zpráva |  přidáno 19.06.2011

Objev vědců z Massachusetts Institute of Technology(MIT) v Bostonu má učinit z elektromobilů vozidla, která budou schopna zcela konkurovat vozidlům s klasickým spalovacím motorem. Přispět k tomu má zcela nová konstrukce baterie, kterou pojmenovali „semi-solid flow cell“. Revoluční typ baterie by měl umožnit dobití akumulátorů obdobným způsobem, jako se teď tankuje benzín či nafta. U akumulátorů z dílny vědců MIT nahrazují tradiční materiály umístěné uvnitř baterie nanočástice, které se transportují prostřednictvím polotekuté substance tmavé barvy.

GE Energy představila stylovou dobíjecí stanici

Zpráva |  přidáno 16.06.2011

Společnost GE Energy uvedla na evropský trh WattStation, stylovou dobíjecí stanici pro elektromobily. Pro evropskou premiéru si firma vybrala město módy, italský Milán. GE tvrdí, že její stylová dobíjecí stanice spojuje do jednoho celku funkčnost a vzhled výrobku. Jejím autorem je designér Yves Béhar. „Dobrý design je, když nám do života vstoupí nová technologie, díky které je náš život snadnější, krásnější a zdravější,“ tvrdí Béhar. Zároveň nabíjecí cyklus baterie o kapacitě 24 kWh tvrá díky vyššímu napětí a proudu méně než jednu hodinu.

Siemens otevřel v pražských Stodůlkách dvě nabíjecí stanice

Zpráva |  přidáno 14.06.2011

Německý Siemens se zařadil mezi společnosti, které se chtějí v Česku podílet na rozvoji elektromobility. Firma u svého sídla v pražských Stodůlkách otevřela dvě nové nabíjecí stanice. Majitelé elektromobilů zde budou moci dobíjet baterie svých vozidel zdarma. Další nabíjecí stanici chce Siemens otevřít v průběhu léta v Ostravě. Siemens představil a uvedl do provozu dvě nové nabíjecí stanice standardního dobíjení, které jsou kompatibilní se všemi typy současných elektromobilů světových automobilových výrobců. Elektromobilia může do dalších let

Elektromobily i hybridy jsou podle testů bezpečné

Zpráva |  přidáno 13.06.2011

Organizace Euro NCAP prověřila v nárazových testech elektromobil Nissan Leaf a hybridní vozidlo Lexus CT200h. Testy pro zmíněné vozy dopadly na výbornou, oba získaly plný počet, tedy pět hvězdiček. V případě Luxusu měla Euro NCAP jediné připomínky, a to k ochraně testů. Bez připomínek naopak prošel nárazovými testy Nissan Leaf, který jako vůbec první elektromobil v historii získal pět hvězdiček. Vozidlo, které sbírá jedno ocenění za druhým, krom jiného je Evropským autem roku 2011, prokázalo při nárazu nejen skvělou ochranu posádky, ale rovněž baterií.

Má smysl zavádět ekologickou dopravu ve městech?
Ano      44455 / 75.99%
Ne      14045 / 24.01%
Celkem hlasů: 58500