Upozornění

18.10.2016

Evropská unie se snaží seč může snížit svou energetickou závislost na Rusku. I proto se v rámci EU budou od roku 2020 stavět pouze tzv. "nulové budovy". Tedy s nulovou spotřebou energie. Nově představený návrh počítá s tím, aby už od roku 2019 byla v každém novém domě také nabíjecí zařízení pro elektromobily. Faktem je, že už dnes v každém novém i starém domě je - málokterý dům se staví bez elektrických zásuvek. Nový návrh nicméně zřejmě navrhuje, aby šlo vyloženě o wallbox s konektorem vhodným pro nabíjení elektromobilů a plug-in hybridů. Jen pro zajímavost, od roku 2023 bude muset 10 % parkovacích míst v nových budovách v rámci EU nabízet možnost nabíjení.

20.09.2016

Německý automobilový koncern Volkswagen svolává do servisů dalších více než 30 tisíc vozů s pohonem na zemní plyn k preventivní výměně plynových lahví. Opatření se týká modelů Caddy, Passat a Touran. Volkswagen již v červenci svolal po celém světě zhruba 5900 vozů Touran s pohonem na zemní plyn z modelových let 2006 až 2009. Nyní opatření rozšířil o další automobily. Celkově tak zahrnuje plynové vozy Touran, Passat a Caddy až do modelového roku 2010. Svolávané vozy by proto až do výměny lahví měly být používány pouze v režimu benzinového pohonu, napsala agentura DPA.

08.09.2016

Ke dni 7.9.2016 dochází ke zpoplatnění rychlo-nabíjecí stanice ve Valašském Meziříčí provozované firmou inChaNet s.r.o. sazbou 4,80 Kč/kWh + 0,50 Kč/min vč. DPH. Tato stanice byla instalována v květnu 2015 a doposud běžela v testovacím režimu, kdy její použití bylo zdarma. Časová složka ceny zohledňuje dobu, po kterou je nabíjecí stanice obsazena a má za úkol odradit od zbytečného nebo nepřiměřeně dlouhého blokování stanice elektromobilem a bránit tak dalšímu elektromobilu v nabíjení. Energetická složka ceny pak zohledňuje skutečně odebranou energii. Výsledná kombinace těchto dvou cen se bude ve většině případů pohybovat kolem 5,00 až 6,00 Kč/kWh, podle typu elektromobilu a délky nabíjení. "Věříme, že tento obchodní model je nejférovější jak z pohledu provozovatele, tak i z pohledu zákazníka," dodává inChaNet s.r.o.

25.08.2016

Norská vláda chce razantně snížit emise skleníkových plynů plynoucí z dopravy. Omezení je začleněno jako hlavní bod v národním dopravním plánu, k jehož schválení by mělo dojít na jaře 2017. Norsko hodlá zakázat nově registrovat vozidla spalující naftu nebo benzín od roku 2025. Tento krok se zdá poměrně logický, jelikož téměř 100% výroby elektřiny v Norsku pochází z obnovitelných zdrojů a již nyní představují elektromobily 15 % z prodeje automobilů v této zemi. Prodej elektromobilů je zde podporován již několik let, od daňových slev až po osvobození od dovozního cla. Otázkou zůstává, jestli je tento trend udržitelný i do budoucna. Navíc se Norsko, stejně jako ostatní země, potýká s nedostatkem dobíjecích stanic, jejichž výstavba si také vyžádá značné investice.

22.08.2016

Tuzemští řidiči se dočkají výrazně větší dostupnosti alternativních paliv. LPG, CNG a nabíječky pro elektromobily nabídnou i klasické čerpací stanice v místech, kde o tom provozovatelé doposud neuvažovali. Umožní to chystaná novela zákona o ochraně ovzduší. Na základě legislativy EU musejí firmy, které u nás uvádějí na trh fosilní pohonné hmoty, do konce roku 2017 snížit emise oxidu uhličitého vypouštěného do ovzduší z prodaného množství všech paliv o 4 % oproti roku 2010. Podle původní legislativy bylo možné tyto limity splnit pouze prodejem lihu a řepkového oleje. Novela zákona nyní petrolejářům umožní do povinné úspory emisí započítat kromě biopaliv i prodej LPG, CNG, případně elektřiny a vodíku. Plány pumpařů s tím počítají. „V současné době má MOL 63 čerpacích stanic s LPG a 4 stanice s prodejem CNG. Do jednoho roku plánujeme rozšířit CNG na dalších 12 čerpacích stanic a LPG na dalších zhruba 30 pump,“ uvedl mluvčí společnosti MOL Ladislav Procházka.

17.08.2016

Vývojář mobilních aplikací Adam Egressy vytvořil ve spolupráci s magazínem Hybrid.cz novou mapovou aplikaci pro elektromobilisty. Aplikace eNabíjení je ke stažení zdarma a bez reklam. Má v sobě zabudovaný odkaz, přes který můžete zasílat své náměty a tím ji pomoci vylepšit. K dispozici je v češtině, angličtině a maďarštině. Mapová aplikace využívá pravidelně aktualizovaná data z mapy nabíjecích stanic Hybrid.cz. V současné době je aplikace k dispozici pro telefony iPhone a tablety iPad. Již brzy bude k dispozici také pro Android a Windows Phone.

15.08.2016

Krajská lázeňská metropole má první veřejnou rychlodobíjecí stanici pro elektromobily. Zařízení provozované Elektromobilitou ČEZ je umístěné v areálu firmy DyCOM BMW v Karlových Varech – Jenišově a umožňuje 24 hodin denně rychle dobít všechny typy elektromobilů. Na území Karlovarského kraje přitom kvalitní a kapacitní zázemí pro dobíjení elektrických vozů dosud zcela chybělo. Elektromobilita ČEZ nyní v České republice provozuje nejrozsáhlejší síť zařízení pro veřejné dobíjení elektromobilů – vedle 19 rychlodobíjecích stanic je řidičům k dispozici i cca padesátka tzv. klasických dobíjecích stanic.

08.08.2016

Na výstavě Autoshow Praha v rámci sekce EkoAuto, představí Tatsuno Europe a.s. výdejní stojany OCEAN CNG které jsou určeny pro výdej stlačeného zemního plynu (CNG). Jejich charakteristickým rysem je moderní konstrukce spolu s kvalitními komponenty a spolehlivým elektronickým počítadlem PDEX/TBELTM. Jsou navrženy tak, aby splňovaly nejvyšší bezpečnostní, spolehlivostní a výkonové nároky uživatelů spolu s dlouhotrvající životností i v těch nejnáročnějších klimatických podmínkách po pečlivém testování v laboratoři TATSUNO. OCEAN CNG nabízí široký výběr doplňků, díky nimž jsou plně slučitelné s ostatními systémy použitými na čerpací stanici. Stojany jsou kompatibilní s většinou pokladních systémů i bezobslužných platebních terminálů. Jednostranné nebo oboustranné výdejní stojany mohou být vybaveny jednou či dvěma výdejními hadicemi na každé straně stojanu. Jednoduchou úpravou lze z jedné plnicí pistole zvýšit jejich počet až na čtyři. Mimo to je možné na jednom stojanu kombinovat technologii výdeje CNG s jinými typy paliv, včetně LPG, benzínu a motorové nafty. Přijďte se podívat na stánek vystavovatele TATSUNO EUROPE. Stánek tohoto vystavovatele najdete ve spodní části výstaviště a to v Křižíkových pavilonech KPE u Křižíkovy fontány.

29.04.2016

Německý europoslanec a bývalý ministr životního prostředí Jürgen Trittin říká, že by Německo mělo přehodnotit svůj vztah k dieslovým motorům. „V Číně má dieslový motor zhruba jedno procento osobních aut, v USA jsou to asi tři procenta. To znamená, že nejvýznamnější trhy pro německý export se nesoustředí na dieslová auta,“ řekl Trittin v nedávném rozhovoru pro německý rozhlas. Zároveň řekl, že by se Němci měli zaměřit na vztah státu a automobilového průmyslu obecně. „Měli bychom ukončit subvencování dieslových motorů v podobě současné nižší spotřební daně za naftu. Peníze, které bychom získali vyšším zdaněním nafty bychom měli investovat do podpory nákupu elektromobilů,“ domnívá se europoslanec. Podle jeho názoru jsou elektromobily vozidly budoucnosti a Německo jako automobilová velmoc by se mělo soustředit právě na ně. Jinak hrozí, že německý automobilový průmysl zaspí a ztratí svou výsadní pozici ve světové ekonomice.

27.04.2016

Soutěž Ekologických oskarů vyhlašuje pátrání po nejlepším nápadu na ochranu přírody. Vůbec poprvé se do prestižní ekologické soutěže může s náměty, jak lépe chránit životní prostředí v České republice, přihlásit také široká veřejnost. Své náměty mohou lidé vkládat až do 15. srpna letošního roku na webových stránkách www.ekologickyoskar.cz/prihlaska. Na stejné adrese je možné registrovat rovněž již zrealizované projekty, které pomohly spořit energie či chránit přírodu. Těmto projektům jsou vyhrazeny kategorie Kutil, Firma, Obec, Mládež a nově i Stavba.

Má smysl zavádět ekologickou dopravu ve městech?
Ano      56032 / 79.42%
Ne      14520 / 20.58%
Celkem hlasů: 70552