Rozhovory a názory

Elektřina - nejslibnější alternativní palivo

Oldřich Vlasák, poslanec Evropského parlamentu  | Rozhovor |  přidáno 18.04.2012

Evropská unie by měla přispívat na rozvoj alternativních pohonů vozidel pouze v oblasti výměny zkušeností, výzkumu a vývoje v rámci již existujících programů tak, aby se tyto alternativní pohony staly konkurenceschopnými. „Naopak, uměle urychlovat prosazování těchto technologií na trh za situace, kdy ještě nejsou zcela konkurenceschopné, nepovažuji za zodpovědné. Konkrétním příkladem podpory čistých alternativních pohonů, který zapadá do naznačeného rámce, je mimo jiné i směrnice omezující emise CO2 u lehkých užitkových vozidel, tzv. dodávek,“ tvrdí poslanec Evropského parlamentu a Předseda Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák.

CNG – alternativní dravec

Markéta Schauhuberová, Česká plynárenská unie  | Rozhovor |  přidáno 07.04.2012

Elektromobily nejsou přímou konkurencí vozů poháněných CNG. „Vozidla na elektřinu mají ještě hodně nevyřešených problémů, které má CNG již dávno za sebou,“ tvrdí manažerka České plynárenské unie Markéta Schauhuberová.

Sergio Marchionne varuje před elektromobily

Rozhovor |  přidáno 09.08.2011

Sergio Marchione, generální ředitel pro Fiat a skupinu Chrysler, upozorňuje na současný výrazný problém související s rozvojem elektrických vozidel: „Nyní, když vodík vypadl z módy, je elektřina považována za všelék. Soudě podle nedávné debaty zejména v Evropě, je zde riziko, že elektřina se stane jediným možným technologickým řešením.

Petr Nečas: varování před elektromobily

Rozhovor |  přidáno 12.07.2011

Podle vyjádření premiéra Petra Nečase na diskuzním setkání týdeníku Euro zatěžuje výroba elektromobilů životní prostředí mnohem větší mírou než provoz běžných automobilů. Energie na jejich provoz často totiž pochází z tzv. pseudoekologických zdrojů, mezi které řadí i fotovoltaiku. Dalším kandidátem na energetický problém je podle premiéra bioplyn, u kterého hrozí, že bez včasné regulace jeho produkce, jej postihne stejný osud jako fotovoltaiku.

Najde si Renault Twizy cestu do měst?

Rozhovor |  přidáno 11.07.2011

Andy Heiron, ředitel sekce vývoje elektrických aut společnosti Renalut, předpovídá, že se brzy setkáme s novou generací řidičů, kteří budou požadovat od aut požadovat hlavně funkčnost při využití ve městech. Tomuto předpokladu odpovídá nově koncipované auto Renault Twizy, které nemá být jen futuristickým návrhem, ale hlavně autem přizpůsobeným pohybu v městkém provozu. Najde si Twizy své řidiče?

VW a e-mobilita

Rozhovor |  přidáno 20.05.2011

Prof. Dr. Martin Winterkorn, generální ředitel německé automobilky Volkswagen v poslední době poměrně výrazně změnil názor na elektromobilitu. Porovnejte sami

Prezident Elektromobily o.s.: Koupě elektromobilu bude nutnost

Jaromír Vegr, Elektromobily o.s.  | Rozhovor |  přidáno 10.03.2010

Čeští motoristé zatím nejsou k elektromobilům většinou příliš naklonění. „Většímu rozvoji brání především malý počet prodejců, protože v této fázi rozvoje se na tom nedá vydělat. Je potřeba velké osvěty, infrastruktury, servis a investice,“ tvrdí Jaromír Vegr, prezident sdružení Elektromobily.

Stát by měl víc pomáhat rozvoji elektromobilů

Milan Smrž, Eurosolar  | Rozhovor |  přidáno 03.03.2010

Nástup elektromobilů bude s rostoucí cenou ropy a se snižováním cen baterií raketový, tvrdí Milan Smrž, viceprezident evropského sdružení pro obnovitelnou energii Eurosolar a předseda národní sekce Eurosolar.cz. Co podle něj elektromobilům nejvíce brání a co by pomohlo jejich masovému rozvoji, říká v následujícím rozhovoru.

Má smysl zavádět ekologickou dopravu ve městech?
Ano      52375 / 78.46%
Ne      14379 / 21.54%
Celkem hlasů: 66754